Szerokie zastosowanie projektów przestrzennych

Projektowanie przestrzenne stało się w ostatniej dekadzie bardzo ważnym elementem prowadzenia nie tylko firmy produkcyjnej czy korporacji przemysłowej. Coraz częściej ośrodki akademickie, laboratoria badawcze oraz prywatni właściciele nabywają sprzęt, dzięki któremu możliwe jest projektowanie 3d. W medycynie od wielu lat wykorzystuje się już takie projektowanie przestrzenne do drukowania np. modeli serca pacjenta, które ma być przeszczepione albo zoperowane, dzięki czemu chirurg ma niepowtarzalną okazję przetestowania na sucho nawet najbardziej trudnego zabiegu.

Jakie są stosowane techniki?

Takie przestrzenne projektowanie 3d warszawa może odbywać się wieloma technikami. Szczególnie znane i cenione w dzisiejszym przemyśle modelowania przestrzennego są:
• fdm – nakładanie termoplastycznej masy kolejnymi zastygającymi warstwami według precyzyjnego projektu płaszczyzn, struktur itp.
• sls – laserowo utwardzany specjalistyczny proszek tworzy kolejne warstwy modelu 3d
• szybkie prototypowanie
• odwrócona inżynieria
• multi jet fusion – do klasycznego wydruku
• direct metal laser sintering – tworzenie metalowych części z proszku metalowego

Jakie decydują czynniki?

Naturalnie o sukcesie konkretnej metody i finalnej jakości modelowania przestrzennego, decydują czynniki szczegółowe. Sama maszyna i oprzyrządowanie, które odpowiada za projektowanie 3d to tylko wierzchołek góry lodowej. Stosowane są bardzo różne materiały i surowce produkcyjne i to one mają kolosalny wpływ na ostateczne parametry użytkowe zaprojektowanego i wydrukowanego modelu. Jeszcze inną kwestią jest odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia dla inżynierów obsługujących maszyny do modelowania przestrzennego.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*