Jakie są rodzaje narzędzi chirurgicznych i kiedy się je stosuje?

Choroby można leczyć różnymi sposobami. Niektóre można wyleczyć tylko operacyjnie. Zajmuje się tym chirurgia. Chirurg musi posiadać nie tylko rozległą wiedzę medyczną, ale też predyspozycje manualne. Są mu też potrzebne specjalistyczne narzędzia.

Jakie narzędzia przeznaczone są dla chirurgii ogólnej?

Chirurgia ogólna zwana jest także chirurgią miękką. Zajmuje się ona operacyjnym leczeniem tkanek miękkich. Specjalista chirurg ogólny zajmuje się między innymi zszywaniem ran powypadkowych, usuwaniem wyrostka robaczkowego czy przepuklin. Narzędzia wykorzystywane podczas operacji w obrębie tkanek miękkich to między innymi haki chirurgiczne. Wyróżnia się wśród nich na przykład haki do ran typu Farabeuf i haki typu Obwegeser. Rozwieracze chirurgiczne dostępne są w różnych modelach. Są wśród nich między innymi rozwieracze automatyczne i rozwieracze z ruchomymi branszami.

Po jakie narzędzia sięga chirurgia sercowo-naczyniowa?

Operacyjnym leczeniem serca i naczyń krwionośnych zajmuje się kardiochirurgia. Na oddziałach kardiochirurgicznych wszczepiane są między innymi by-passy. Zabiegi kardiochirurgiczne wymagają użycia specjalistycznych narzędzi. Wśród narzędzi kardiochirurgicznych wyróżnia się narzędzia wykorzystywane w operacjach osób dorosłych i dzieci. Do narzędzia tych zalicza się otwieracz do mostka dla dorosłych oraz otwieracze do mostka dla dzieci.

Narzędzia przeznaczone dla chirurgii sercowo-naczyniowej umożliwiają przeprowadzenie nawet bardzo skomplikowanych operacji.

Jakie narzędzia chirurgiczne są odpowiednie dla innych specjalności?

Leczenie operacyjne stosowane jest także w laryngologii i ortopedii. Jednym z działów chirurgii jest też torakochirurgia czyli chirurgia klatki piersiowej. Zajmuje się ona operacyjnym leczeniem wad wrodzonych i urazów narządów klatki piersiowej. Pincety toraskopowe to narzędzia chirurgiczne są jednymi z tych wykorzystywanych przy operacjach.

Chirurgia, ortopedia, laryngologia – to ważne dziedziny medycyny, które zajmują się operacyjnym leczenie wielu chorób. Dzięki specjalistycznym narzędziom operacje są bezpieczne.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*