Dlaczego ludzie chorują na anoreksję?

Kanony piękna rozpowszechniane w XX i XXI wieku są bardzo restrykcyjne. Posiadanie szczupłej i wysportowanej sylwetki (według niektórych) jest kluczem do sukcesu i szczęśliwego życia. Często pokazywane w mediach społecznościowych zdjęcia idealnych figur są mocno retuszowane i mijają się z rzeczywistością. Tego rodzaju przekazy widziane codziennie mogą obniżać poczucie wartości i pewność siebie wielu odbiorców.

Co to jest anoreksja?

Anoreksja to niezwykle niebezpieczna choroba, zaliczana do zaburzeń odżywiania, która ma opłakane skutki zdrowotne. Lekarze specjaliści wyróżniają kilka rodzajów anoreksji – anoreksję restrykcyjną i żarłoczno – wydalniczą. Pierwszy rodzaj choroby polega na tym, że chory nakłada na siebie restrykcyjną dietę, która w żaden sposób nie zaspokaja potrzeb organizmu, natomiast drugi rodzaj polega na maksymalnym objadaniu się i późniejszym wydalaniu pokarmu przez manipulację wymiotów lub środki przeczyszczające. Anoreksja jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która prowadzi do całkowitego zniszczenia organizmu i powstania nieodwracalnych zmian, które pozostaną z chorym do końca życia.

Jak przebiega skuteczne leczenie anoreksji?

Leczenie anoreksji to bardzo trudny i złożony proces, który trwa kilka lat, a czasami nawet całe życie. Pierwszym krokiem, który ma doprowadzić do wyleczenia z choroby, jest określenie przyczyny, która ma najczęściej podłoże psychologiczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że anoreksji często towarzyszą inne dolegliwości psychiczne jak np. depresja czy nerwica. Odpowiednie leczenie na polu psychologicznym to nie wszystko. Chory musi zostać poddany nadzorowi (przez służby lekarskie lub najbliższe osoby) apropo spożywanych posiłków. W przypadku, gdy osoby najbliższe nie są w stanie dopilnować cierpiącego, istnieje możliwość wysłania go do specjalnej kliniki wsparcia, gdzie zostanie otoczony profesjonalną opieką. W skrajnych przypadkach niektórzy anorektycy zostają dokarmiani dojelitnie, ponieważ innych metod żywienia nie są w stanie przyjąć.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*